Weihnachtsoratorium

22 november-20 december 2025

Genre Meezingproject
Deelnemerstarief € 77,- vroegboekkorting tot 25 oktober, daarna € 86,-
Uitvoering Zaterdag 20 december 2025, 16:00
Locatie Dominicuskerk, Spuistraat 12, 1012 TS Amsterdam


Downloads
Meezingkaart/Deelnemer
Luisteren/Toegangsbewijs
Informatie over tarief
Bestellen
Algemene informatie
Praktische informatie
Voorbereiding
Daginfo
Leiding & uitvoerenden
Reacties
Het Weihnachtsoratorium (Kerstoratorium) van Johann Sebastian Bach is een indrukwekkend stuk muziek. Bach weet op meesterlijke wijze de vreugde van Kerst (de geboorte van Christus) te combineren met stille devotie. De Bijbelse teksten en de lyrische aanvullingen roepen diepe emoties op rond thema’s als hoop, verwachting, liefde en licht in de duisternis.
Het oratorium is verdeeld in zes cantates, elk voor een andere dag van de kersttijd. De koren, aria’s, recitatieven en koralen wisselen elkaar voortdurend af. Bach gebruikt verschillende instrumenten (zoals trompetten, hobo’s, pauken) om feestelijkheid en warmte op te roepen.
De teksten van de cantates komen uit de evangelieteksten van Mattheus en Lucas. Ze vertellen het feestelijke verhaal van de aankondiging en geboorte van Jezus, zijn naamgeving en van de drie wijzen uit het oosten die de ster van Bethlehem volgen om bij het kerstkind te komen. Met de allereerste noten hoor je de knallende paukenslagen van cantate 1 en barst het kerstfeest los: ‘Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage!’.
Voor velen hoort het Weihnachtsoratorium bij Kerst, net als de boom of de lichtjes. Het roept herinneringen op aan kindertijd, kerkdiensten, samenzijn, stilte – een gevoel van thuiskomen.

Soort: Meezingproject
Periode: zat 22 nov en 13 dec repetitie, uitvoering 20 dec
Tijden: 9.30- 18.30
Bijzonderheden: 2 studiedagen
Prijs: €77,- tot 25 okt., daarna €86,-; inclusief koorrepetities (aanbetaling mogelijk)
Leiding: Tristan Knelange
Niveau: ♪♪ - ♪♪♪♪
Locatie: Dominicuskerk
Spuistraat 12
1012 TS Amsterdam
Locatie studiedag: nader te bepalen

Dagindeling
zaterdag 20 december, voorlopige planning
Dominicuskerk, Amsterdam
9.00- 9.30 aankomst deelnemers
9.30- 12.00 koorrepetitie orkest komt erbij
12.00- 12.30 lunchpauze
12.30- 14.00 koorrepetitie met orkest
14.00- 14.15 theepauze
14.15- 15.15 orkest met solisten - pauze voor koor buiten of binnen
15.30- 16.00 deuren open voor publiek
15.45- 16.00 tijd om koorplaats in te nemen
16.00- ca.18.30 Kort voorwoord + Uitvoering

Kleding boven: rood of groen boven- zwart onder
Kiest u liefst iets dat gemakkelijk zit en toch `netjes` is. Afhankelijk van het feest vinden wij een kleur erg leuk. Bv. voor Kerst: wat dacht u van effen groen of rood met een glitter accent? Grijs liever niet. Jacquet, zwart pak, lange zwarte jurk hoeft allemaal niet, U bepaalt zelf wat `netjes` is, maar ook lekker zit.

Eten en drinken
In de kerk is koffie en thee verkrijgbaar, eigen lunch meenemen kan, maar in de omgeving van de kerk zijn veel mogelijkheden om iets te eten.

20 december 2025 16:00
Dominicuskerk, Spuistraat 12 Amsterdam
Dit jaar spelen we de volgende delen uit het Weihnachtsoratorium: cantates 1, 2, 3 compleet en delen uit 4 (36-39), 5 (43-46) en 6 (58-59, 63-64).

Repetities
Doe mee aan de repetities van jouw stem en facultatief aan die van andere stemmen. Leuke uitdaging: kun je je eigen stem zingen tegen de andere stemmen? Hoe klink jezelf, hoe klinken je buurvrouwen en -mannen, hoe maken jullie er samen een echte Bach cantate van?
Zing je normaliter alt, luister dan ook eens naar de tenorpartij. Misschien is het wel een mooie uitdaging om juist die in te studeren.

Repetities voor zangers: zaterdag 22 november en zaterdag 13 december 2025 in Parnassos, Kruisstraat 201 in Utrecht.

.
zat. 22 november Parnassos zaal 107
10.00 - 12.00 koor Tenor en Sopraan
12.00 - 12.30 lunch
12.30 - 14.00 tutti + koralen
14.15 - 16.45 koor Alt en Bas (na kleine pauze)
.
zat. 13 december Parnassos zaal 207
10.00 - 12.00 koor Alt en Bas
12.00 - 12.30 lunch
12.30 - 14.00 tutti + koralen
14.15 - 16.45 koor Tenor en Sopraan (na kleine pauze)
.

Bladmuziek
Zorg zelf voor bladmuziek. We gebruiken de nieuwe uitgave van Edited Johannes Muntschick / Peters-Urtext, Peters Verlag (met de rode streep).

Oefen-websites en apps
• De carus-app voor tablet en smartphone. Download Carus Music en kies het stuk en je stem. Afspeelbaar in langzamer tempo, erg handig.
Kies jouw stem in Weihnachts Oratorium (€ 14,99) Je hoort naar keuze je stem ingespeeld bij de mooie opname en de partituur loopt mee met de muziek op je scherm.
• Een gratis midibestand, waarmee je zelf de noten kunt lezen: www.koorpartijen.nl. Je kunt daar een programmaatje downloaden waarmee je stukken snel en langzaam kunt afspelen.
www.coria.nl helpt lastige plekken rustig in te studeren. Super behulpzaam.
choralia, ook al zo'n aanrader.
• Cantate 65 kunt je instuderen met koorpartijen
• Instructies voor het staan_zitten_2024_weihn.pdf.

Luisteraars
De deuren voor de luisteraars gaan open om 15.30u.
Luisterkaarten zijn in de voorverkoop € 25. Aan de kassa betaal je € 28.



dirigent Tristan Knelange
orkest Capella Passionata
continuo Jan van der Zanden
sopraan Sara Corbey
alt Eline Welle
tenor Gert-Jan Verbueken
bas Gulian van Nierop
inleiding
dagcoördinator



Hieronder kunt u algemene reacties plaatsen. Voor vragen of opmerkingen graag contact met ons opnemen.




Ter beveiliging: vul in wat de kleur van gras is:

Meezingkaart/Deelnemer
Luisteren/Toegangsbewijs
Informatie over tarief
image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image